שבת שירה

סגל צבי • 26/1/2018 כניסות

במערכת הגשם הנוכחית, ירדו עד עתה 84.5 מ"מ גשם. בסך הכל קבלנו עד עתה 364.0 מ"מ גשם. עם הגשם שירד הלילה עברנו את הממוצע הרב שנתי לסוף ינואר (362.4 מ"מ) ועוד היד נטויה וגשם טוב ממשיך לרדת.

סיבה טובה לומר שירה, ואולי שתיים: שירת הגשם הטוב ושירת הים, אותה אנו שרים השבת.

 

וכמה מילים לכבוד השבת הבאה עלינו לטובה – שבת שירה. שבת בה אנו שרים את שירת הים. שירת הים של משה ושל מרים.

 

משה הוא המנהיג הבודד בקצה ההיררכיה; את שירתו הוא פותח בלשון יחיד והעם עונה אחריו כהד. השירה מביעה את עצמת אישיותו ואת כוחו השירי והנבואי של המנהיג הגדול המורם מעם.

 

מרים לעומתו פונה לבני ישראל ומזמינה אותם: "שירו לה'". מרים סוחפת את הנשים אחריה בשירה עזה:
"וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת וַתַּעַן לָהֶם מִרְיָם שִׁירוּ לַה' כִּי גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם". 
'ותען להם – לא לנשים אמרה כך, אלא למשה ובני ישראל' – שירת נשים בפני כל העם.

שירתה של מרים שונה מזו של משה. הייחוד בסגנון מנהיגותה של מרים בולט מההשוואה בין שירת הים של משה לשירתה. השירה של מרים היא פשוטה וקצרה מאוד, אינה נשגבת כשירת משה. היא איננה מילולית בלבד אלא מלווה בתופים ובמחולות, ויוצרת חוויה דתית הסוחפת את העם, חוויה שעצמתה נובעת מן הקשר האישי. מנהיגותה של מרים היא מנהיגות קרובה, מקרבת ומעצימה.

 

(מבוסס על דבריו של הרב מאיר נהוראי כפי שמובאים בדף של בית המדרש מגדל עז https://secure.kipasruga.com/client_sites/migdalOz/show.asp… ).

שבת שלום.