בשורה טובה ודוגמה יפה

סגל צבי • 30/11/2017 כניסות

קבצים מצורפים:

Zippori Rain November 2017

הבשורה הטובה היא שעד עתה קבלנו כמות גשם העולה (בהרבה) על זו של השנה שעברה. עד עתה קבלה חצרנו 53.9 מ"מ גשם, בעשרה ימי גשם. האחרון שבהם - אתמול. פירוט נוסף בקובץ המצורף.

הדוגמה היפה היא פרשת השבוע הזה - פרשת וישלח.

פרשת וישלח

פרשת וישלח מזמנת לנו דוגמה של כתיבה מצויינת, תמציתית ומדוייקת, ואפילו אקטואלית, על אף שהתרחשה לפני קרוב ל-4,000 שנה.

הכתיבה היא ממש מתוחכמת ובכך הפוכה לנהוג במחוזותינו. על הדרך נקבל גם שיעור באופן ההתנהלות של פוליטיקאים. שיעור שמתאים לכל עת, שעה וזמן.

תורתנו אף יודעת כמה חשוב חוש הביקורת לאזרח וזו סיבה נוספת ששלחה לנו השבוע את פרשת "וישלח" כדי ללמד אותנו לא רק לקרוא במקורות אלא גם לרדת לעומקם של דברים. כדרכה עושה זאת התורה בתמצית, בדייקנות, ובתחכום.

הרקע: סיפור דינה (בראשית ל"ד)

יעקב ומשפחתו חוזרים לארץ מחרן וחונים ליד שכם. דינה יוצאת לשוח בשדה ולפגוש חברות. גם שכם בנו של חמור, מלך שכם, יוצא לשדה, פוגש בדינה ואונס אותה. אונס, מתאהב, ורוצה לשאתה לאישה. מה עושים במקרה כזה? הולכים לאבא. "אבא חמור", כך שכם, "קַח-לִי אֶת-הַיַּלְדָּה הַזֹּאת, לְאִשָּׁה". וכך שכם וחמור אביו מתייצבים בפני יעקב ובניו מבקשים את יד דינה ומציעים להם הצעה לפיה משפחת יעקב ואנשי שכם יוכלו להתחתן אלה עם אלה.

ואיך מנסח חמור מלך שכם את ההצעה ליעקב ובניו?
"בְּנֹתֵיכֶם, תִּתְּנוּ-לָנוּ, וְאֶת-בְּנֹתֵינוּ, תִּקְחוּ לָכֶם".
כלומר: הבחירה רק בידיכם, בני ישראל.
אתם מחליטים ואנו, בני העיר שכם, מצייתים. תרצו – תתנו לנו את בנותיכם. לא תרצו – לא תתנו. תרצו לקחת מבנותינו תקחו.
אנו, בני שכם כפופים לרצונכם.

בני יעקב מסכימים (ומוסיפים עוד תנאי שולי לפיו כל זכרי שכם צריכים לעבור ברית מילה. יש לציין שתנאי זה כל מטרתו להקל על הריגת כל זכרי שכם, כנקמה על אונס דינה, כפי שאכן קורה בהמשך).

כעת צריך חמור למכור את ההסכם, כולל סעיף ברית המילה, לתושבי עירו – שכם. חמור אוסף את בני עירו, ומספר להם על ההסכם שהושג עם המתיישבים החדשים במילים אלה
"אֶת-בְּנֹתָם נִקַּח-לָנוּ לְנָשִׁים, וְאֶת-בְּנֹתֵינוּ נִתֵּן לָהֶם".
כלומר: הבחירה אך ורק בידינו, בני שכם.
אנו מחליטים והם, בני יעקב, מצייתים. נרצה לקחת מי מבנותיהם לאישה – ניקח. נרצה לתת להם את בנותינו – ניתן. לא נרצה – לא ניתן.
הם, בני יעקב, כפופים לרצוננו.

מה עשה הפוליטיקאי חמור? כדי לקבל תמיכה, התאים את המסר לקהל. השתמש באותן מילים, בניסוח מעט שונה, והמשמעות שהתקבלה ממש הפוכה.

מצויין, תמציתי ומדוייק.