סמינר הנהגות המושבים - יצא לדרך!

תנועת המושבים • 15/11/2017 כניסות

מוזמנים לקרוא על כל מה שהיה ביום הראשון
אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן

סמינר הנהגות המושבים יצא לדרך!
עדכונים מהיום הראשון של הסמינר


כנס הנהגות המושבים ה- 7 נפתח אתמול בלילה באילת.
כ- 650 משתתפים, נציגי מושבים, מכל רחבי הארץ, הגיעו בכדי לדון על הנושאים העומדים והתלויים על סדר היום של המרחב הכפרי –
לרבות קרקעות, חקלאות, חברה וקהילה, ועוד.
מזכ״ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור פתח את הכנס:

"אני גאה לראות כאן את כולם ואת הכוח שכולנו מייצרים כשכולנו ביחד, כל הנהגות המושבים, ראשי המועצות, חברי הכנסת, מזכיר התנועה הקיבוצית ומהארגונים השונים"

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור פתח את הכנס ואמר: "אני מאוד גאה לראות כאן את כולם. הכוח שאנחנו מייצרים הוא כשכולנו ביחד, כל הנהגות המושבים, ראשי המועצות, חברי כנסת, מזכיר התנועה הקיבוצית ומהארגונים השונים. בשנים האחרונות, אנחנו בתקופה מורכבת. וכך גם המרחב הכפרי כולו. אנחנו רחוקים להיות בחוף המבטחים אבל אנחנו בכיוון הנכון, בקרקעות, בחקלאות, בקהילה ובתקשורת.
צור התייחס לטרור החקלאי ואמר: "מה שקורה בשנים האחרונות זה הדבר הכי נוראי שיש. הגניבות החקלאיות והטרור החקלאי זה שערבים נכנסים למשקים במושבים ובקיבוצים וגונבים. זה ערבים נגד יהודים. דבר זה יכול להגיע לפגיעה בנפש. המיעוטים מהשטחים ומישראל מגיעים לשטחים החקלאיים. ועל המדינה צריכה להתעסק עם זה. ויותר מזה, על מערכת בית המשפט לשנות את התפיסה ולהעניש ענישה חמורה יותר שירתיעו את הגנבים.
לגבי מועצת הצמחים אמר צור: "בחודשים האחרונים אנחנו בסאגה של הרצון מועצת הצמחים. מועצת הצמחים הייתה במחלוקת גדולה והיו כאלו שרצו לבטל אותה. אנחנו מצליחים להגיע בקרוב עם משרד החקלאות לסיכום שיבטל כמה מפירות קיץ במועצת הצמחים"
לגבי הייצוא אמר צור: "בגלל שערי המטבע. הייצוא נשחק. בשנת 2007 מדינת ישראל ייצאה סחורה חקלאית בסך 7 מיליארד ₪ כיום זה עומד על 4.5 מיליארד בלבד. אנחנו בדרך להגיע לפתרון בנושא". 
בנוגע למים צור אמר: "היה לנו וויכוח גדול עם הקיבוצים. הוויכוח היה בגלל ההנהגה. היינו צריכים לפתור את זה בינינו ולא ידענו איך לפתור את זה. בגלל הבעיות שהיו עם המים, המדינה באה והתערבה ועמדנו משני צדדי המתרס אבל היום אנחנו אחרי. אני ניסיתי להביא את הפיצוי המקסימלי לאלו שנפגעו מהמשבר במים והצלחנו להביא פיצוי ראוי ביותר. שר האוצר ,משה כחלון נרתם והצלחנו להביא 600 מיליון ₪ וברוב האזורים הנושא נפתר".
בתחום העובדים הזרים הגענו לשני הישגים: הראשון הוא שמס המעסיקים בוטל. והשני הוא שביום ראשון הקרוב הולכים להוסיף עוד 10 אלף עובדים זרים לחקלאות. מדובר בהירתמות יוצאת דופן של שר האוצר, משה כחלון. ההבנה שלו שזה תורם למען החקלאים ולמדינה כולה. שר האוצר הלך על הראש של כל הפקידים וקיבל החלטה למען ההתיישבות ואני מודה לו על כך".
 
צור התייחס לפרויקט המתנדבים במושבים שהתנועה מקיימת: "התחלנו את הפרויקט הזה  במסגרת פיילוט להביא נכון לעכשיו 150 מתנדבים ואני מקווה שב- 2018 נהיה עם כמות גדולה של מתנדבים".
 
צור דיבר על שני ענפים שנמצאים היום במשבר גדול: "ענף גידול פיטום העגלים אשר נמצא במשבר גדול ואנחנו בדרך לפתרון. ענף נוסף הוא פירות ההדר אשר עברו שנתיים קשות מאוד ואני מקווה שנגיע איתם לפתרון בייצוא. מדובר בענף משמעותי אשר מעבר לכלכלה ולפרנסה עבורנו, מהווה סמל למדינת ישראל".
 
צור התייחס לעבודה מול שר החקלאות ואמר:"שר החקלאות דואג לחקלאים ולחקלאות ועובד איתנו בשיתוף פעולה מלא. עלינו להראות את טובת החקלאות על ידי קונצנזוס ולא על ידי ערבוב פוליטי או ניגוח מפלגתי" 
צור סקר על פעילות והישגי התנועה: בקרקעות: אחרי הרבה מאוד שנים. היה לנו את האומץ ללכת להסדר חכירה לדורות. יש כ- 160 נחלות שחתמו. איוש הנחלות – המושבים עושים פעולה יוצאת מן הכלל ומאיישים את הנחלות בנגב, בגליל, בערבה וברמת הגולן. התהליכים הם מסובכים אבל סופו של דבר כל הנחלות יהיו מאוישות.
צור התייחס לנושא הותמ"לים: "בעינינו הותמ"לים הוא אירוע לא דמוקרטי. אנחנו פועלים עם מרכז המועצות האזוריות. מדובר בראשי ערים שרוצים עוד ועוד קרקע. כשראש עיריית רחובות רוצה עוד שטח וקרקע על חשבון כפר בילו ולא רואה באמת מה יש שם. אנחנו לא מוותרים על זה ואנחנו בהצלחה מאוד מכובדת ונמשיך לפעול".
הסיפור של הקרקעות, זה ההסדרה. צריך וחייבים להסדיר את הפל"ח, השימושים הנוספים. מה שאפשר להסדיר היום, יהיה הרבה יותר קשה להמשיך בהמשך.
בנוסף דיבר צור על פעילות חברת הבת של התנועה, מבט מושבים: על פעילות מועדון הצרכנות, משקארד, על הפעילות העובדים הזרים. ועל פרוייקט חדש ומשמעותי שמקדמים הוא  הפרויקטים הסולאריים. מנורה הביאו הרבה מאוד כסף לפרויקט הזה".
צור התייחס לפעילות התנועה בתקשורת – "שינינו את השיח בחקלאות. החקלאות מקבלת תקשורת אוהדת. אנחנו הולכים לעשות פרויקט משמעותי מאוד למושבים והוא לייצר אפליקציה לכל מושב ומושב כאשר כל מזכיר ומזכירה יוכלו לשלוח מידע למושבים. אנו עושים זאת בחינם כשירות למושבים.
צור סקר את פעילות אגף חברה וקהילה: אלבום המייסדים, המסע לפולין, תכנית שריגים לשילוב את המסורת היהודית בתוך התרבות שלנו.
צור סיים והזכיר את פעילות תנועת הנוער בני המושבים ואמר: "אנחנו עם 37 אלף חניכים. זו כמות אדירה של בני נוער. הנוער הם הגאווה שלנו. זו גאווה אדירה שאנחנו שותפים עם הקיבוצים. כשקיבוץ מצטרף לבני המושבים הוא הופך להיות משמעותי. זו זכות גדולה אדירה שלנו.
צור דיבר על החברה הישראלית: "מתנהל היום שיח פופוליסטי בחברה הישראלית, שיח מסוכן. זוהי נחלתם של כולנו. מלחמת עולם אם החרדים ילכו לצבא. במקום לעשות תכנית מסודרת איך לשלב אותם בחברה הישראלית, כולם פופוליסטים ומייצרים שנאה. אם לא נשמור על הערכים, נפסיק את מה שיש לנו כאן היום. אין אתוס ישראלי יותר גדול מאשר ההתיישבות, מאשר המושבים והקיבוצים, מאשר החקלאים. להיות חקלאי ולגדל בכל רחבי הארץ, זה כבוד אדיר. צריך להתחבר אל האתוס הזה. אנחנו צריכים להיות גאים במה שאנחנו עושים. אנחנו שומעים יותר מידי בכיינות. שלום שמחון אמר לי שלא עוזרים לחלשים בממשלה. אנחנו צריכים לטפל אבל במקום של כוח. צריך לשנות את השיח. החקלאות תחזור למקום שהיא צריכה להיות. האחריות היא של כל מדינת ישראל ועל המדינה לדאוג לחקלאים ולחזק את החקלאות במדינה".
לגבי קק"ל אמר: "היינו מילימטר לפרק את קק"ל ובשבילנו לפרק את קק"ל משמעו אסון. המעורבות שלנו היום היא חשובה מאי פעם. 
 
שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון: מאיר צור מוביל את סדר היום ההתיישבותי בגאווה"
 
שר החקלאות ושר המסחר והתעשייה לשעבר, שלום שמחון אשר הנחה את הכנס התייחס לפעילותו של מאיר צור ואמר: "אני מכיר את מאיר עוד שהיה בבני המושבים. אני מודה לך על שנים של עשייה ועוד שנים רבות שיבואו. בשנים האחרונות סדר היום ההתיישבותי הוא מאוד ברור ואתה מוביל אותו בגאווה. העובדה שאתה מביא לכאן כל כך הרבה אנשים מרחבי הארץ זה כתוצאה מההובלה שלך".

 
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: אם לא נשתף פעולה ונפעל בתיאום נהיה 'תלויים זה לצד זה'

ניר מאיר ציין: "מרחב האינטרסים המשותף שלנו רחב לאין שיעור מהנושאים המפרידים. לפיכך ברור כי אם לא נשתף פעולה ונפעל בתיאום 'נהיה תלויים זה לצד זה'. החקלאים הם אלה שמשליטים את הריבונות הישראלית על אדמות המדינה. החקלאות הישראלית איננה רק אינטרס של החקלאים, היא בראש וראשונה אינטרס של המדינה. אם מוסדות המדינה לא ישכילו להבין זאת והחקלאות תיפגע באופן אנוש תתגלה העובדה הזאת כשכבר יהיה מאוחר מידי. מוסדות השלטון לא מפסיקה להכות בנו ולהנחית עלינו מכות וגזירות, מתוך גישה צרה ומוטעית הרואה בחקלאות מקור למזון זול ותו לא. הגישה הזאת המאפשרת לייבא מזון ונמנעת מתמיכה מקבילה בייצור המקומי היא גישה מאוד מאוד חד מימדית ומסוכנת. בהתמודדות הזאת על עתיד החקלאות הישראלית, נמשיך ונפעל זה לצד זה ונמשיך לשתף פעולה אל מול הכוחות העוינים שעומדים מולנו".
 
מזכ"ל תנועת הפועל המזרחי,  איציק אליה: "הגענו למצב שהחקלאים צריכים לשמור על השטחים החקלאיים"

 
מזכ"ל תנועת הפועל המזרחי,  איציק אליה: "לארגן כזאת הפקה גדולה שבה כל כך הרבה אנשים מגיעים מכל הארץ זה לא דבר של מה בכך. ההשתלמות כאן היא חשובה אבל יותר מזה חשוב להכיר האחד את השני. הבעיה העיקרית של החקלאים זה הייבוא. מהצד של החקלאים זה עולם במלואו. לגבי הפשיעה החקלאית – הגענו למצב שהחקלאים צריכים לשמור על השטחים שלהם. לא המשטרה, לא מג"ב . המדינה אומרת שהיא גאה בחקלאות אבל תכלס לא עושה כלום למען החקלאים". 
 
 יועמ"ש ויו"ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח:

"סמינר ההנהגות של תנועת המושבים הפך לאירוע המרכזי של המרחב הכפרי , אנו נשים על סדר יומו של הסמינר את הנושאים הבוערים קרקעות , הותמ״ל הבן ממשיך וחוק ההתיישבות
רשם האגודות השיתופיות, עו"ד מירון הכהן: האתגרים שעומדים בפני המרחב הכפרי אינם 
 
עו"ד מירון הכהן, רשם האגודות השיתופיות: " האתגרים שעומדים בפני המרחב הכפרי אינם פשוטים וגדולים. הקליטה במושבים – יש להנהלות אחריות לא פשוטה. האתגרים המשפטיים מאוד גדולים בנושא הסמכות של המושב להחליט מי החברים בו. העברה בין דורית במושבים, ממוצע הגיל ההולך וגדל של מי שעוסק בחקלאות במושבים. מצוקת הדיור והמאבק על הקרקע במסגרתו מחכים לכם אתגרים ומאבקים מאוד לא פשוטים". 
ח"כ איתן ברושי בכנס הנהגות המושבים בדיון בנושא טרור חקלאי:
"אם נגנב טלפון של איש מפורסם, ישר מעמידים את כל המשטרה על הרגליים, אבל החקלאים לא מקבלים יחס זהה"
כנס הנהגות המושבים נפתח אתמול בערב. הכנס נפתח בריאיון, אחד על אחד של דוברת תנועת המושבים, דפנה כהן נוריאל עם ח"כ איתן ברושי בנושא פשיעה חקלאית.
ח"כ ברושי פתח ואמר: "בפשיעה החקלאית אין סיפורים, רק נתונים. אנו לא מרוצים מהתוצאות של מיגור הטרור. כשהייתה שריפה בחיפה לקח דקות עד שזה הוכרז כפשע לאומני. המקום הראשון שזה אולי יקרה זה בשקף, אבל זה לוקח המון זמן. לאחרונה התקיים דיון בוועדה לביקורת המדינה והיה עצוב לשמוע את שר החקלאות והממשלה מביעים חוסר אונים בנושא. הממשלה לא מצליחה ליצור תיאום למרות שכל העוסקים בדבר- שר החקלאות ושר האוצר נמצאים בה".

במהלך הפאנל הציגה כהן נוריאל את הנתונים על פי דו"ח מבקר המדינה שעיקרם שרוב המקרים אינם מדווחים. כ- 90% מהתיקים נגנזים כי העבריינים אינם נתפסים או מחוסר עניין לציבור. כמו כן כי הסיכוי שהעבריין ייתפס נמוך מ-10%. ח"כ ברושי נשאל האם מדובר בקרב אבוד מראש והאם המדינה נכשלה בטיפול וענה: "מי שבא מההתיישבות לא מרים ידיים. הממשלה לא מפעילה את כל משקלה במיגור הפשיעה. ראשי הפשע החקלאי מגיעים ברובם מכפרים ערביים או בדואים. מגב יודעים על כך ולא משתמשים בכל האמצעים כדי לעצור את כניסתו. המשטרה יודעת שהיא תיבחן בפשיעה ברמה הביטחונית ולא על פשיעה חקלאית. אם נגנב טלפון של איש מפורסם, ישר מעמידים את כל המשטרה על הרגליים, אבל החקלאות לא מקבלת יחס זהה. אם הממשלה נבחנת על טרור חקלאי לפי התוצאות שאנו רואים בימים אלה- היא מקבלת ציון נכשל. שר החקלאות לא יכול להתנער מטיפול בנושא.           

ח"כ ברושי השיב לשאלה האם הוא חושב שבעקבות הטרור החקלאי חקלאים ינטשו את האדמות וזה יהפוך לאירוע המוני וענה: "אנשים שוקלים עזיבה של הענף בגלל הפשיעה החקלאית לצד המשברים הרבים. חקלאות שבקושי מקיימת את עצמה לא יכולה גם להתעסק במניעת הפשיעה   החקלאית.

כהן נוריאל דיברה על הביטוח החקלאי לטרור שכן "כיום החקלאים אינם מבוטחים כי קיים מספר מועט של חברות ביטוח שמוכנות לבטח את נושא הפשיעה החקלאית ואלו שמוכנות לבטח, מציעות ביטוחים שאינם כדאיים – כמו החל מהכבש ה- 19 יהיה ביטוח ועוד. ארה"ב כיום תומכת בביטוחים חקלאיים, אצלינו זה רק בשליש. בדיון שנעשה בוועדת ביקורת של המדינה, העלה שר החקלאות כי הוא מבקש מהאוצר 16 מיליון ₪ לתכנית קיימת של ביטוחים לקנט. עם זאת הסכומים הם הרבה יותר גדולים ועומדים על 50-60 מיליון ₪ בשנה בגין פשיעה חקלאית" ברושי התייחס לכך וענה: "כשהממשלה רצתה לפרק את קק"ל או להעביר חוקים הזויים, היא יכולה לעשות את זה בקצב מפתיע. היא לא עושה את זה בחקיקה בנושא החקלאות, וכך גם בעניין הביטוח. עם תקציב של 16 מיליון ש"ח לא יכולים לעשות כלום. מה שאנו יודעים בוודאות הוא שאי אפשר להישאר ללא ביטוח. נדרשת החלטת ממשלה. ראש הממשלה הבטיח ולא לראשונה שלפני סוף שנה תהיה ישיבת ממשלה בה יהיה דיון על החקלאות. הבעיה היא שהוא משבח את החקלאות בחו"ל ומקפח אותה בארץ. יש פער הולך וגדל בין מה שקיים ומה שצריך להיות. בשנים האחרונות השתנו הערכים של הממשלה".

תנועת המושבים מאחלת לך ולבני משפחתך
המשך יום נעים ומוצלח!

 
דפנה כהן-נוריאל | Israel | 050-8482856
נשלח באמצעות תוכנת ActiveTrail