הסיפור של משפחת פדר

סגל צבי • 1/1/2018 כניסות

בערב פסח תשי"ג (1953) הוזמן הזוג פדר אל משפחת זילברמן לחגוג יחד את ליל הסדר. הלנה ומרדכי לא הגיעו לסדר בזמן ואז המארחים יוצאים לבית משפחת פדר ומוצאים זוועה.

חקירת המשטרה לא מעלה דבר והרצח מוסבר כפיגוע חבלני של "מסתננים". אמנם ציפורי רחוקה מהגבול אך ההשערה היא שהרצח בוצע על ידי ערבים מקומיים.

הזוג לא נקבר בבית הקברות של ציפורי, אלא בעכו או נהריה ששם גרו הוריו של מרדכי.

הוריו של מרדכי מגיעים לציפורי ובפיהם הסבר אחר לרצח. הלנה היא רומניה נוצרית והייתה שנים רבות מאהבת של קצין גבוה בצבא הרומני. לפני שנים מספר פגשה את מרדכי פדר היהודי, נטשה את מאהבה נישאה למרדכי ועקב איומי הגנרל ברחה עם מרדכי לישראל. המאהב של הלנה נשבע לנקום בה גם אם תברח לקצה העולם. ואכן היא ברחה לקצה העולם – לציפורי, אך המאהב השיג אותה.

קרובים אחרים מוסרים גרסה מעט שונה ולפיה הלנה לא הייתה מאהבת אלא רעייה חוקית ובעלה לא היה קצין גבוה אלא סתם רומני אנטישמי. הנטישה של רעייתו ונישואיה לאחר ועוד יהודי ערערה אותו כליל. משפחתו נשבעה לנקום והרצח הוא הנקמה.

שנים רבות לאחר הרצח, בשנות השבעים, בא להתגורר במושב איש משטרה בכיר שלדבריו היה מעורב בפענוח הרצח. הוא מספר שכבר אז הרצח פוענח. מרדכי היה קאפו (אסיר שהיה ממונה על אסירים אחרים במחנות הריכוז). ניצולי שואה מצאו אותו ורצחו אותו ואת אשתו.

אלה הגרסאות. כל אחד מוזמן לאמץ את הגרסה הנוחה לו.

הודעות בנושא זה