כלבים משוטטים

מידע שימושי • 18/5/2017 כניסות

ועד המושב מצא לנכון להתמודד עם תופעת הכלבים המשוטטים ביישוב.

המידע המובא בדף זה הוא חיוני לכלל הציבור ולבעלי הכלבים בפרט, אתם מוזמנים לקרוא אותו עד תומו.

ברור לכולנו שחיות המחמד תופסות מקום חשוב בחיי התושבים ולחלק מאתנו הן אף חלק מהתא המשפחתי. אין אנו באים לצאת כנגד אימוץ, החזקת כלבים, דאגה לרווחת החיות ומתן מקום של כבוד לכלב כידידו הטוב של האדם. אלא שצריך לזכור שהחזקת כלב כחיית מחמד אינה עניין של מה בכך ודורשת אחריות, מחויבות, מסירות והשקעה של זמן וכסף על מנת לדאוג לו.

תופעת הכלבים המשוטטים ללא בעליהם וגללי הכלבים שאינם נאספים מהווים מטרד סביבתי ותברואתי הפוגע באיכות החיים בישוב. אנו מבקשים להעלות את המודעות בקרב הציבור הרחב ובקרב ציבור בעלי הכלבים כדי למגר את המטרד היומיומי ממנו סובלים רבים מאתנו תוך שיתוף פעולה של התושבים כולם.

לתופעה זו היבטים רבים:

• חוקי
בהתאם לחוקי המדינה והמועצה – חל איסור על כלב להסתובב ללא השגחה ביישוב, ועליו להיות סגור בחצר מגודרת וסגורה, או לטייל עם בעליו כשהוא מובל ברצועה. בעל כלב שאין ברשותו חצר מגודרת חייב להחזיק את הכלב בביתו, או להחזיקו קשור על ידי רצועה או שרשרת במתחם חצרו. קישור לאתר ויקיפדיה: חוק להסדרת הפיקוח על כלבים.
לתשומת לבכם, אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש.

• בריאותי
מושב ציפורי שוכן בלב אזור אשר חיים בו גם חיות בר רבות, ביניהם תנים ושועלים אשר ידועים כמעבירים העיקריים של מחלת הכלבת. כלבים משוטטים חשופים יותר לחיות הבר ולמחלה, ובכך גם מסכנים את הציבור כולו. סיכוייו של כלב משוטט (בעיקר באזורים כפריים) להיחשף למחלת הכלבת גבוהים בהרבה מכלב שנמצא בבית או בחצר בעליו ומטייל בהשגחתו בלבד.
מחלת הכלבת היא מחלה מסוכנת, קטלנית וחשוכת מרפא – מרגע שמופיעים הסימנים הראשונים אצל אדם או בעל-חיים שננשך, אין כל אפשרות לרפאם וגורלם נחרץ.

• נזק לרכוש
כלבים שנכנסים לגינות ומשקים גורמים לעיתים לנזקים קשים לרכוש. צינורות השקיה שנלעסים, צמחים נעקרים וזוגות נעליים יקרות שנעלמות מפתח הבית.

לא מזמן נגרם נזק כבד למשק צאן אל כאשר כלבים תקפו והרגו עיזים. ידועים לנו מקרים אחרים של כניסת כלבים ללולים והריגת תרנגולות.

• בטיחותי
כלבים שרודפים אחרי מכוניות ואופנועים ורצים לכביש בפתאומיות יכולים לגרום לתאונות מיותרות עם נפגעים. לצערנו, לאחרונה אף אירעה תאונה כזו שהיה מעורב בה רוכב קטנוע בתחום המושב.

• ילדים ו... מבוגרים
ילדים רבים וגם מבוגרים פוחדים מהכלבים המשוטטים ונמנעים ללכת או לרכב על אופניים במקומות מסוימים. לא אחת ילדים בוחרים ללכת על הכביש ולסכן את עצמם רק כדי להתרחק מכלבים ששוכבים לאורך המדרכות. בעבר אירעו מספר מקרים של נשיכות ותקיפות של ילדים גם בתחומי המושב.
גם כלב לברדור חברותי וחביב עלול להיראות מאיים בעיניו של ילד קטן!

• תברואתי
כלבים משוטטים עושים את צרכיהם בשטחים ציבוריים, מדרכות וגני משחקים או בגינות פרטיות של אחרים ואף אחד לא מנקה אחריהם!
כלבים רבים בישוב הופכים ונוברים בפחי אשפה, לעיתים הם אף מפזרים את תכולת הפחים על המדרכות והכבישים.

• איכות חיים
במושב תושבים רבים המקיימים אורח חיים בריא וספורטיבי. חלק מהתושבים מסתפקים בהליכה ואחרים מתאמנים בריצה. תושבים אלו נתקלים לא אחת בכלבים שרודפים אחריהם ולעיתים גם מנסים לתקוף אותם ממש. בנוסף המדרכות מלאות בגללים וכפועל יוצא מכך תושבים רבים נמנעים מהליכה או ריצה בתחומי המושב.

מכיוון שהתושבים רגילים בשל אופיו החקלאי והכפרי של המושב להתיר לכלביהם לשוטט חופשיים בתחומי הישוב אנו מבינים שההתמודדות עם הבעיה משולבת ומורכבת מהסברה והדרכה ובלית ברירה במידת הצורך גם מאכיפה וענישה.

בשלב הראשון אנו מבקשים להציע לכם פתרונות שיאפשרו לכל אחד מבעלי הכלבים להחזיק את הכלב בתחומי החצר שלו או להוליך אותו קשור ברצועה.
ניתן לקנות בצורה מרוכזת, על מנת להשיג הנחה, אמצעים להחזקת הכלבים כגון:

  • רצועות הולכה
  • שקיות לאיסוף צרכים
  • כבלים לחצר
  • מלונות
  • גדרות אלקטרוניות
  • קולרים נגד נביחות

בנוסף אנו יכולים ליצור קשר עם מאלפי כלבים ולפתוח קבוצות אילוף בציפורי עצמה, מאלף כלבים יוכל להגיע ליישוב ולפתוח קבוצות לאילוף בסיסי או מתקדם לפי הצורך. הדבר מותנה כמובן במספר המשתתפים. אתם מוזמנים למלא את הטופס שמשמאל עם כל הפרטים הרלוונטיים ונפרסם באתר את הצעות המחיר אותם קיבלנו.

כמה מילים על הגדר האלקטרונית

הגדר האלקטרונית, נקראת גם לעיתים גדר חכמה לכלב או גדר וירטואלית לכלב. מדובר במערכת העובדת בעיקרון של מקלט/משדר. בזמן שהמערכת עובדת, משדרת הגדר אות לקולר חשמלי אלחוטי הנמצא על הכלב. ה''גדר'' עצמה היא בעצם חוט חשמלי מבודד המקיף את השטח שאותו ברצונך לשמור על כלבך ועל כן מכונה ''וירטואלית''. חשוב לציין שהזרם יוצא אך ורק מהקולר שעל הכלב, בעוד שהחוט הוא מעין אנטנה המשדרת אות בלבד!
רבים נוטים בטעות לחשוב שהחוט מחשמל, אך כאמור לא כך הדבר כלל!
כל עוד הקולר איננו קרוב לגדר, המערכת לא תזהה ''קירבה'' ולא תפעיל אותו. עם התקרבות הקולר לאחד מפאות הגדר המקיפה את הגבול אותו יצרתם, תזהה המערכת את הקולר ותפעיל אותו בצפצוף משולב עם זרם. וככל שהכלב יתקרב לגדר, כך יגברו הצפצופים ועמם גם תוגבר תדירות הזרם שיעצור את הכלב מלהמשיך להתקרב.
תוך זמן קצר מאוד תיווצר אצל כלבכם התניה ו''לימוד השטח'' והוא יישאר בגבולות ''הנעימים''.
עם הזמן, ידע כלבכם בדיוק מהם הגבולות שבהם הוא יכול להסתובב ...
הגדר הווירטואלית מתאימה מאוד לשטחים גדולים שאינם מגודרים בגדר פיזית, בין אם מסיבה טכנית ובין אם מכדאיות כלכלית.
מתוך האתר:
http://www.dogtrain.co.il/home/fencing-systems/electric-fence

נשמח לקבל הצעות נוספות לאביזרים ואמצעים שונים שיכולים לעזור בתחימת הכלבים בחצרות וביצירת סביבה נקיה יותר מצרכים. בהקשר זה הועד ידאג להתקין בקרוב בגן המשחקים בהרחבה מתקן לסגירה ''אוטומטית'' של השערים על מנת שאלו לא יישארו פתוחים ויאפשרו כניסת כלבים אל הגן.

כמו כן אנו מתכוונים ליזום פעולות נוספות על מנת לקדם את הנושא.

לאחר תקופת הסתגלות שנקבעה לחודש ימים החל מיום ה-10/12/12, במהלכה לוכד הכלבים של המועצה יגיע באופן עצמאי כדבר שבשגרה, ללא תיאום או קריאות יזומות מטעם הועד, אנו נגביר את תדירות האכיפה ונזמין את לוכדי הכלבים של המועצה בשעות שונות לאורך היום כולו כשנציג מטעם הישוב יתלווה אליו. אכיפה מוגברת זו תעשה בשלבים ואנו מקווים שלא יהיה בה צורך מתוך הבנה, שיתוף פעולה והקפדה של התושבים על חוקי אחזקת הכלבים.

פעילות אכיפת החוק והתוצאות שלה יפורסמו באתר האינטרנט של המושב.

תושבים יקרים,
אנא מנעו מכלביכם לשוטט ברחובותינו, הקפידו לחסנם כחוק ובכך ניטיב גם עם חיות המחמד וגם עם עצמנו.

תודה על שיתוף הפעולה,

ועד המושב