דף הבית
שעות פתיחהספר טלפוניםלוחותפורומיםקריאת שירותזימון תוריםחירום

סיכום פעילות הועדה בשנה החולפת

וועדת איכות הסביבה | עדכון אחרון:  12/10/2021 15:42

לכל מי שמתעניין, להלן סיכום קצר של הפעולות שיזמנו וביצענו בשנה האחרונה במסגרת ועדת איכות סביבה במושב:

* התקנו ארון עם מדפים ליד הדואר כך שתושבים יוכלו לשים ולקחת ספרים כרצונם.

• התחלנו לבצע סקר אסבסט במסגרתו מיפנו מקומות עם אסבסט בעייתי. הזמנו פקח מטעם המועצה שבחן כל גג, אם הוא דורש פירוק מיידי או שהוא תקין כמו שהוא. השלב הבא הוא לקבל הצעת מחיר מגורם מוסמך בתחום שיכול לפרק גגות אסבסט מתוך מחשבה שבעזרת הנחת כמות וטיפול יזום של הרבה גגות ביחד נוכל להתקרב למצב בו לא יהיו בכלל גגות עם אסבסט ביישוב. פרויקט זה ימשיך בשנה הקרובה.

• הצרכניה במושב הפסיקה לקבל בקבוקי פיקדון בגלל הקורונה לכן מיקמנו קוביית פלסטיק חתוכה (בגודל של בערך מטר אחד מעוקב) והנחנו את התושבים להשליך בקבוקי פיקדון לתוך הקוביה. יצרנו קשר עם תאגיד אלה ואירגנו פינוי מתאים בכל פעם שהצטברה כמות מתאימה של בקבוקים. בשנה שחלפה מאז התחלנו את הפעילות הצלחנו לאסוף בקבוקים בשווי של כ-6,000 ש"ח, כסף שמנותב לטובת פרויקטים סביבתיים במושב.

• הצבנו קוביה לאיסוף מתכת שאינה אריזות במרכז מיחזור ואמנם היא התמלאה תוך מספר חודשים אבל לא הצלחנו למצוא משהו שירוקן אותה בצורה מסודרת ואמינה עד שלבסוף היא נעלמה ללא הסבר.

• קנינו ערכה רב פעמית במסגרת פרויקט "רב פעמי" ופירסמנו לתושבים שכל מי שרוצה להשאיל את הערכה מוזמן. בערכה ישנם כלים רב-פעמים מנירוסטה כגון צלחות, סכ"ום, כוסות, קערות וכו', כל מה שדרוש לאירוע של כ-30 משתתפים כגון קמפינג , יום הולדת או סתם ארוחה למשפחה מורחבת. פתרון אידאלי למי שלא רוצה להשתמש בכלים חד פעמיים. כל מי שרוצה להשאיל את הערכה מוזמן לפנות ליואל שפרוט.

• ביצענו שיפוץ נרחב במרכז מיחזור, מיקמנו מחדש את כלי האצירה השונים לאחר התקנת משטח בטון חדש ורחב, כך לכל כלי אצירה יש מיקום מסודר ומאורגן על בטון ולא על האדמה. פרויקט זה לחלוטין ביוזמתה והובלתה של תמר קריגר.

* מיקמנו במרכז המיחזור חבית לאיסוף שמן מאכל, מתוך מחשבה שננסה ליזום פרויקט לאיסוף שמן מאכל מהבתים של התושבים, כל תושב שנשאר לו שמן של טיגון ביתי יוכל להעביר לבקבוק קטן ומשם לחבית, השמן הופך להיות דלק ביו-דיזל או תוסף מזון לבהמות, יש חברה בתחום ממרחביה שהביאה את החבית ואף הייתה משלמת כמה שקלים אם היינו אוספים כמות אבל החבית נעלמה תוך כמה ימים מהמרכז מיחזור לפני שהספקנו לפרסם את הנושא לתושבים. 

• אבל ללא ספק, הפרויקט הכי פשוט, שלקח ממש דקות ליזום אותו אבל הוא הכי אפקטיבי מכל הפרויקטים שביצענו היה הקמת קבוצת ווטצאפ לכל תושבי המושב בשם "מיד ליד" שבה תושבים יכולים לפרסם חפצים למסירה שהם לא זקוקים להם יותר ולבקש להשאלה או למסירה חפצים להם הם זקוקים. להצטרפות לקבוצה ניתן לפנות ליואל שפרוט או איריס זוהר.

יש לכם רעיונות לפרויקטים נוספים ? נשמח מאד לשמוע